Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
ANDRZEJEWO

Cmentarz żydowski w Andrzejewie jest położony około 2 km na północny wschód od centrum miejscowości, wśród pól, około 500 m na północny zachód od ul. Warszawskiej (drogi do Przeździecka-Grzymek). Cmentarz znajduje się w obrębie współczesnej działki geodezyjnej numer 141602 2.0001.577.

Data założenia cmentarza nie jest znana. Prawdopodobnie powstał około połowy XIX w., wraz z ukonstytuowaniem się miejscowego dozoru bóżniczego.

9 października 1964 r. Minister Gospodarki Komunalnej - w następstwie uchwały Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Andrzejewie - podpisał zarządzenie o zamknięciu cmentarza. W dołączonej dokumentacji podano: "Cmentarz żydowski w Andrzejewie, pow. 1,18 ha, nieczynny od 1939 r., zaniedbany i pozostaje bez opieki". Obiekt uległ daleko posuniętej dewastacji. Prawdopodobnie wszystkie nagrobki zostały usunięte, teren jest porośnięty zagajnikiem brzozowym, zaśmiecony i zastawiony maszynami rolniczymi. Pożądane byłoby: ustalenie i oznakowanie granic, upamiętnienie cmentarza oraz podjęcie działań na rzecz odzyskania wywiezionych nagrobków.

tekst: Krzysztof Bielawski
Źródło:
AAN, Ministerstwo Gospodarki Komunalnej, sygn. 9/57, Decyzje o zamknięciu cmentarzy i przeznaczeniu ich na inny cel w województwie warszawskim.
zdjęcia: Tomasz Kowalik - http://trobal.pulawy.pl

Cmentarz żydowski w Andrzejewie
Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii oraz wyglądzie i stanie zachowania
przed 1945 r. i w latach późniejszych.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas