Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
BARCIN
 

Cmentarz żydowski w Barcinie znajduje się na wzniesieniu przy ul. Podgórnej, po jej zachodniej stronie. Wiadomo, że przed 1939 r. istniał dom przedpogrzebowy. W wyniku zniszczeń przez wiele lat na cmentarzu nie było jakichkolwiek nagrobków.

W dniu 15 listopada 2007 r. na cmentarzu odsłonięto pomnik. Na granitowym głazie umieszczono tablicę z napisem w językach polskim i hebrajskim o treści: "Pamięci Żydów barcińskich pochowanych na tym cmentarzu. Niech ich dusze mają udział w życiu wiecznym". Pomnik został ufundowany przez Urząd Miasta i Gminy Barcin oraz Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Staraniem FODŻ na cmentarzu pojawiła się też tablica z napisem: "Cmentarz żydowski. Przechodniu uszanuj miejsce spoczynku zmarłych".

Latem 2013 r. na cmentarzu ustawiono dwie macewy: współczesny nagrobek upamiętniający rabina Michela Simińskiego oraz odzyskaną od jednego z mieszkańców Barcina oryginalną macewę Rojzy córki Michela, żony Michela Simińskiego, zmarłej 8 tamuz 5697 r. (17.06.1937). Miejsca pochówku ustalono na podstawie wskazań krewnych. Projekt zrealizowano przy zaangażowaniu Marcina Natana Dudka-Lewina.

tekst: K. Bielawski

cmentarz żydowskim w Barcinie cmentarz żydowskim w Barcinie cmentarz żydowskim w Barcinie cmentarz żydowskim w Barcinie
foto: Wurkut foto: Wurkut foto: Wurkut foto: Wurkut
cmentarz żydowskim w Barcinie cmentarz żydowskim w Barcinie cmentarz żydowskim w Barcinie cmentarz żydowskim w Barcinie
foto: Wurkut foto: Marcin Dudek-Lewin foto: Marcin Dudek-Lewin foto: Marcin Dudek-Lewin
Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas