Kliknij, aby dodaæ stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieæ księga gości napisz do nas
BIA£YSTOK (ul. Bema)

Wed³ug ró¿nych ¼róde³, w 1830 lub 1831 r., w zwi±zku z epidemi± cholery, w zachodniej czê¶ci Bia³egostoku, przy obecnej ul. Bema powsta³ ¿ydowski cmentarz choleryczny. Chowano na nim tak¿e ofiary kolejnych epidemii, do których dosz³o w 1848 r. i 1866 r. Powierzchnia cmentarza wynosi³a 1,7 ha.

Cmentarz by³ u¿ytkowany do 1892 r. Jeszcze w latach PRL sta³a na nim czê¶æ macew, by³y relikty kamiennego ogrodzenia oraz ceglana brama.

12 marca 1964 r. Ministerstwo Gospodarki Komunalnej wyda³o decyzjê o oficjalnym zamkniêciu cmentarza, a wkrótce potem na jego terenie zbudowano halê targow± PSS "Spo³em". W 1968 r. na dzia³ce cmentarnej urz±dzono targ, który funkcjonowa³ do 1992 r. W 2001 r. na cmentarzu wzniesiono budynek Zak³ad Ubezpieczeñ Spo³ecznych. Podczas prac ziemnych dosz³o do naruszenia grobów.

W 2007 r. ko¶ci wykopane w trakcie budowy siedziby ZUS zosta³y ponownie pochowane na cmentarzu.

W 2009 r. cmentarz upamiêtniono, tworz±c w tym miejscu skwer z ¿ywop³otem zasadzonym na planie Gwiazdy Dawida oraz z tablicami informuj±cymi o charakterze tego miejsca.

Bia³ystok - cmentarz ¿ydowski przy ul. Bema Bia³ystok - cmentarz ¿ydowski przy ul. Bema Bia³ystok - cmentarz ¿ydowski przy ul. Bema Bia³ystok - cmentarz ¿ydowski przy ul. Bema
foto: Andrzej K³opotowski foto: Andrzej K³opotowski foto: Andrzej K³opotowski foto: Andrzej K³opotowski
W 2015 r. prywatny inwestor zamierza³ rozbudowaæ halê targow±. Ostatecznie, po protestach organizacji ¿ydowskich i nag³o¶nieniu sprawy przez media, do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wprowadzono zapis: "W odniesieniu do nieczynnego zabytkowego ¿ydowskiego cmentarza cholerycznego przy ul. Bema/Wyszyñskiego, 1831 r., wpisanego do wojewódzkiej ewidencji zabytków, którego orientacyjne granice oznaczono na rysunku planu, zakazuje siê realizacji nowej zabudowy oraz podziemnych czê¶ci budynku wykraczaj±cych poza linie zabudowy, z wyj±tkiem niezbêdnych zjazdów".
Zarys granic cmentarza cholerycznego w Bia³ymstoku i znajduj±cych siê na nim budynków. ¬ród³o: Uchwa³a nr XXVI/417/16 Rady Miasta Bia³ystok z dnia 24 pa¼dziernika 2016 r.
Zarys granic cmentarza i znajduj±cych siê na nim budynków.
¬ród³o: Uchwa³a nr XXVI/417/16 Rady Miasta Bia³ystok z dnia 24 pa¼dziernika 2016 r.

Jednocze¶nie zakazano lokalizacji na cmentarzu miejsc postojowych, os³on ¶mietnikowych, miejsc gromadzenia odpadów, trzepaków, budowy budynków.

tekst: Krzysztof Bielawski
¬ród³o:
D. Boækowski, E. Rogalewska, J. Sadowska, Kres ¶wiata bia³ostockich ¯ydów, Bia³ystok 2013.
T. Wi¶niewski, Cmentarze ¿ydowskie w Bia³ymstoku, [w:] Studia Podlaskie, t. II, red. H. Parafianowicz,
J. Urwanowicz, A. Wyczañski, Bia³ystok 1989.

strona główna cmentarze warto wiedzieæ księga gości napisz do nas