Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
BOBROWNIKI

Cmentarz żydowski w Bobrownikach jest położony ok. 600 m na zachód od miejscowości, po północnej stronie ul. Dęblińskiej. Jego lokalizację zaznaczono na wydanej w 1937 r. mapie Wojskowego Instytutu Geograficznego. Cmentarz powstał prawdopodobnie w pierwszej połowie XIX w. i służył jako miejsce pochówku zmarłych z m. in. Bobrownik i Dęblina-Ireny. Podczas II wojny światowej teren cmentarza stał się miejscem egzekucji.

Cmentarz uległ daleko posuniętej dewastacji. W jego obrębie znajduje się około 50 destruktów nagrobków, z których najstarszy jest datowany na 1842 r. W latach 80. XX w. na cmentarzu przeprowadzono prace porządkowe i wystawiono pomnik z napisem: "Cmentarz żydowski w Bobrownikach, założony w drugiej połowie XVIII wieku. Uporządkowany w latach 1983-1984 sumptem Ignacego Bubisa z Niemiec Zachodnich dla uczczenia błogosławionej pamięci swojej tu leżącej matki Chany i staraniem Związku Religijnego Wyznania Mojżeszowego w Polsce. Daj Panie tu spoczywającym wieczny odpoczynek".

Cmentarz jest ogrodzony. Spis zachowanych nagrobków autorstwa prof. Andrzeja Trzcińskiego jest dostępny na portalu Wirtualny Sztetl: https://sztetl.org.pl/pl/miejscowosci/b/649-bobrowniki/115-pamiec-w-kamieniu/7899-cmentarz-zydowski-w-bobrownikach-ul-deblinska.

tekst: K. Bielawski
foto: Tomasz Kowalik - http://trobal.pulawy.pl

Cmentarz żydowski w Dęblinie Bobrownikach Jewish cemetery in Bobrowniki Judischer Friedhof Deblin Bobrowniki Cmentarz żydowski w Dęblinie Bobrownikach Jewish cemetery in Bobrowniki Judischer Friedhof Deblin Bobrowniki Cmentarz żydowski w Dęblinie Bobrownikach Jewish cemetery in Bobrowniki Judischer Friedhof Deblin Bobrowniki Cmentarz żydowski w Dęblinie Bobrownikach Jewish cemetery in Bobrowniki Judischer Friedhof Deblin Bobrowniki
Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas