Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
BODZANÓW    

Cmentarz żydowski w Bodzanowie znajduje się przy drodze do wsi Garwacz i zajmuje działkę geodezyjną numer 141902 2.0004.117 w kształcie prostokąta, o powierzchni 1797 m kw.

Cmentarz został założony prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX wieku. Cmentarz uległ daleko posuniętej dewastacji. W 2004 r. z inicjatywy i dzięki aktywnej pracy uczniów Publicznego Gimnazjum w Bodzanowie teren cmentarza uporządkowano. W dniu 27 września 2004 r. odsłonięto pomnik, zaprojektowany przez Jolantę Leszczyńską i wzniesiony staraniem Społecznego Komitetu Budowy Obelisku. Na pomniku umieszczono tablicę z napisami w języku hebrajskim, angielskim i polskim: "Cmentarz żydowski założony w końcu XVIII w. W drugiej połowie 1941 roku Żydzi Bodzanowa zostali wywiezieni do Getta w Nowym Dworze i do obozu pracy w Działdowie. W końcu 1942 roku zostali wymordowani w Auschwitz-Birkenau. Cześć ich pamięci".

Na cmentarzu znajdują dwa nagrobki: macewa Jutel córki Kalonimusa Zewa Salzman, zmarłej w 1937 lub 1938 r. oraz Sary Rywki córki Awrahama, żony Szmuela ha-Kohena, zmarłej 21 października 1923 r. w wieku 52 lat.

W 1938 r. gmina żydowska w Bodzanowie założyła nowy cmentarz, zlokalizowany na terenie wsi Chodkowo. Więcej informacji o tym cmentarzu znajdziesz tutaj:

tekst: Małgorzata Frąckowiak, Krzysztof Bielawski
zdjęcia: Ryszard Bielawski

Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas