Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
BRÓJCE (Bratz)

Cmentarz żydowski w Brójcach znajduje się w lesie, za cmentarzem komunalnym przy ul. Sportowej. Cmentarz został założony w pierwszej połowie XVIII w.

Obiekt uległ dewastacji. W 1991 r. część nagrobków została wykorzystana do budowy ogrodzenia cmentarza komunalnego. Do dziś w obrębie cmentarza można odnaleźć pojedyncze macewy lub ich fragmenty, pochodzące z grobów m.in. Samuela syna Arona Bornsteina, zm. 20 nisan 5511 r. (15 kwietnia 1751 r.) oraz Abrahama syna Icchaka, zm. 9 adar 5599 r. ( 23 lutego 1839 r.). Działka cmentarna jest nieogrodzona.

W 2012 r. staraniem Komisji Rabinicznej do spraw Cmentarzy, Nadleśnictwa w Trzcielu oraz Burmistrza miasta Trzciel na cmentarzu umieszczono tablicę informacyjną. W dn. 6 sierpnia 2014 r. na cmentarzu odsłonięto kamienną tablicę, ufundowaną przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Partnerem i pomysłodawcą projektu był Marcin Natan Dudek-Lewin.

tekst: Krzysztof Bielawski
foto: Tomasz Nowak, Grażyna i Rafał Tomaszewscy, Marcin Dudek-Lewin

Polecamy odwiedzenie portalu Wirtualny Sztetl

Brójce - połamana macewa Brójce - macewa Brójce - cmentarz żydowski Brójce - cmentarz żydowski
Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe jest wyłączniepo uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas