Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
CZARNY DUNAJEC

Cmentarz żydowski w Czarnym Dunajcu został założony prawdopodobnie w drugiej połowie XIX w., na północ od miejscowości, przy drodze do Rabki, w pobliżu zbiegu obecnych ulic Jana Pawła II i Kantora. Cmentarz zajmuje działkę geodezyjną nr 4122 o powierzchni 0,17 ha. Jego lokalizację można odnaleźć na wojskowej mapie z 1934 roku.

Podczas drugiej wojny światowej na terenie cmentarza Niemcy dokonywali egzekucji Żydów.

Obiekt uległ daleko posuniętej dewastacji. O jego stanie w liście do Żydowskiego Instytutu Historycznego pisał jeden z mieszkańców Kościeliska: "Z przykrością patrzyłem na ten rozmyślnie zniszczony cmentarz, na którym pasą się krowy i leżą kupy śmieci. Cmentarz został zdewastowany po wojnie. Nagrobki są powyrywane - ostał się tylko jeden z napisami w języku hebrajskim, natomiast jest wiele grobów bez macew i napisów, po których pozostały same kamienne lub betonowe płyty".

Do dziś zachowały się obmurowania zniszczonych grobów, jedna stela oraz fragmenty muru. Na dwóch nagrobkach widoczne są dane osobowe zmarłych: Nechy córki [..] oraz Amalii Horowic, zmarłej 1 lutego 1931 r. w wieku 68 lat.

Dzięki inicjatywie Michała Szaflarskiego od kilku lat cmentarz jest porządkowany przez grupę wolontariuszy. Cmentarzem opiekują się także uczniowie z miejscowej szkoły pod kierownictwem nauczycielki Moniki Czapli.


tekst: K. Bielawski
zdjęcia: LB

Czarny Dunajec - kirkut Czarny Dunajec -cmentarz żydowski Czarny Dunajec - macewa synagoga w Czarnym Dunajcu
Widok ogólny
cmentarza
Fragment
muru
Ostatnia
zachowana macewa
Synagoga
w Czarnym Dunajcu
Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas