Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
DOBIEGNIEW (niem. Woldenberg)

Cmentarz żydowski w Dobiegniewie znajduje się w północno-wschodniej części miasta, pomiędzy ulicami Gdańską i Wodną, w pobliżu jeziora Wielgie. Data założenia nie jest znana, cmentarz powstał prawdopodobnie w pierwszej połowie XIX wieku.

Obiekt uległ daleko posuniętej dewastacji. W latach PRL cmentarz podzielono na kilka działek geodezyjnych. W 1989 r. w jego obrębie znajdowały się pojedyncze destrukty stel z piaskowca z inskrypcjami w językach hebrajskim i niemieckim, datowane na lata 1892 i 1908, bez nazwisk zmarłych. Obecnie część cmentarza zajmują działki rekreacyjne, pozostałą część porasta niepielęgnowana roślinność. Teren jest nieogrodzony, granice cmentarza są nieczytelne. Brak współczesnych form upamiętnienia i oznakowania.

Właścicielami działek wydzielonych z cmentarza są osoby prywatne oraz Gmina Dobiegniew. Obiekt jest wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków, nie posiada wpisów w gminnej ewidencji zabytków oraz w rejestrze zabytków nieruchomych województwa lubuskiego.

Tekst: Krzysztof Bielawski
Źródło:
Grecki H., Karta cmentarza nr 6369, [bmw] 1989.
Jackiewicz A., Dobiegniew, [w:] Województwo lubuskie. Cmentarze żydowskie. Weryfikacja zasobu wykonana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, red. M. Rymkiewicz, I. Kosyl, [kps] Warszawa 2
018.

Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas