Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
GŁUBCZYCE    

Gmina żydowska w Głubczycach posiadała dwa cmentarze. Najstarszy z nich założono w 1814 roku, w ślad za rozporządzeniem króla, nakazującym skupiskom żydowskim organizowanie własnych miejsc pochówku w pobliżu miejscowości zamieszkania. Przez wiele lat wyznawcy judaizmu zmuszeni byli do transportowania zwłok do najbliższego istniejącego cmentarza żydowskiego. Powodowało to istotne zagrożenie epidemiczne. Nowy przepis miał za zadanie zmienić istniejący stan rzeczy. Pierwszy cmentarz żydowski w Głubczycach powstał przy obecnym Placu Sportowym.. W wyniku zniszczeń dziś w tym miejscu nie ma już nagrobków, teren nekropolii został zabudowany.

stary cmentarz żydowski w Głubczycach
Teren starego cmentarza żydowskiego (zdjęcie: Baruch Zacek)

W 1896 roku założono w Głubczycach kolejny cmentarz żydowski. Niewykluczone, że decyzja ta była spowodowana chęcią przeniesienia pochówków poza teren zabudowany. Nowy cmentarz powstał przy obecnej ul. Wrocławskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie nekropolii chrześcijańskiej. Również ta nekropolia uległa zniszczeniu. Dziś cmentarz porastają chaszcze, wśród których można odnaleźć dziesiątki potrzaskanych fragmentów nagrobków. Teren otoczony jest ceglanym murem, z bramą zamkniętą zardzewiałą kłódką.


tekst: K. Bielawski
Kliknij tu, by obejrzeć film video nakręcony na tym cmentarzu

tablica przy wejściu na cmentarz żydowski Głubczyce - zniszczony cmentarz żydowski przewrócony nagrobek zniszczony grób
potłuczone nagrobki zniszczone płyty nagrobne
     
zdjęcia: Magda Płoszaj
Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas