Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
JEŻÓW      

Cmentarz żydowski w Jeżowie znajduje się we wschodniej części miejscowości, przy drodze do Rawy Mazowieckiej. Nieznana jest dokładna data założenia tej nekropolii, prawdopodobnie nastąpiło to w połowie dziewiętnastego wieku. Cmentarz zajmuje działkę w kształcie prostokąta, o wymiarach ok. 40 x 80 metrów. Jak podaje Monika Borkowska w swej pracy licencjackiej, zatytułowanej "Monografie cmentarzy Jeżowa", obiekt został zdewastowany w okresie PRL, po opuszczeniu miejscowości przez ostatnich Żydów. Przytoczmy tu fragment rzeczonego opracowania: "Okoliczna ludność kradła kamienne płyty, które wykorzystywano między innymi do brukowania uliczek czy podwórek. Na cmentarzu wypasano bydło, zbierano trawę i zaorywano ziemię. Powszechne stały się też zabawy dzieci na kirkucie".

Na początku lat dziewięćdziesiątych, z inicjatywy Bernarda Golda z Kanady, nekropolię uporządkowano i ogrodzono. Dziś jednak cmentarz zdaje się być zupełnie zapomniany. Skrzydła żelaznej, dawno niemalowanej bramy związane są zardzewiałym drutem. Cmentarz porastają wysokie trawy oraz gęste krzaki bzu i jeżyn, znacznie utrudniające poruszanie się po jego obszarze. W kilku miejscach widoczne są obmurowania zniszczonych grobów. Brak jest jakichkolwiek nagrobków z czytelnymi inskrypcjami. Na skraju zarośli, po lewej stronie od wejścia zwracają uwagę dwa betonowe fundamenty - według M. Borkowskiej jeden z nich wzniesiono w miejscu zburzonego ohelu miejscowego rabina lub cadyka, drugi ma chronić zabezpieczone w nim fragmenty macew. Istotnym problemem jest zaśmiecenie nekropolii.

Warto wiedzieć, że na cmentarzu żydowskim w Warszawie przy ul. Okopowej, w kwaterze 49 znajduje się ohel zmarłego w 1893 r. cadyka z Jeżowa, Jakuba Landaua syna Abrahama z Ciechanowa. Razem z nim pochowano jego syna Menachema Mendla Chaima, cadyka z Zawiercia.

tekst & zdjęcia: K. Bielawski
Polecamy odwiedzenie stron:
www.sztetl.org.pl
Jewish life in Jeżów

 cmentarz żydowski w Jeżowie  cmentarz żydowski w Jeżowie  cmentarz żydowski w Jeżowie  cmentarz żydowski w Jeżowie
 cmentarz żydowski w Jeżowie  cmentarz żydowski w Jeżowie  cmentarz żydowski w Jeżowie  cmentarz żydowski w Jeżowie
Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas