Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
JÓZEFÓW NAD WISŁĄ    

Cmentarz żydowski w Józefowie nad Wisłą znajduje się na wschód od miejscowości, około 150 na południe od drogi do Spław. Jak podaje Marta Kubiszyn w książce "Śladami Żydów. Lubelszczyzna" nekropolia mogła powstać wkrótce po pojawieniu się Józefowie osadników żydowskich, czyli w latach osiemdziesiątych XVII w.

W wyniku dewastacji do dziś na cmentarzu można odnaleźć jedynie pojedyncze, zniszczone nagrobki. Teren cmentarza jest nieogrodzony, porośnięty gęstą roślinnością i zaśmiecony. Pożądane byłoby przeprowadzenie prac porządkowych, inwentaryzacja zachowanych macew oraz akcja na rzecz odzyskania nagrobków, które mogą znajdować się w różnych punktach miejscowości.

tekst: K. Bielawski
foto: Epegeiro
Kliknij tu, by zobaczyć mapę z zaznaczoną lokalizacją cmentarza

Cmentarz żydowski w Józefowie nad Wisłą Cmentarz żydowski w Józefowie nad Wisłą Cmentarz żydowski w Józefowie nad Wisłą Cmentarz żydowski w Józefowie nad Wisłą
Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas