Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
KOMARÓWKA PODLASKA

Pierwsze wzmianki o społeczności żydowskiej w Komarówce pochodzą z 1765 roku. Przed wybuchem II wojny światowej mieszkało tu około sześciuset Żydów. Posiadali oni dwa miejsca pochówku.

Stary cmentarz żydowski powstał zapewne w XVIII w południowej części miasteczka, przy obecnej ul. Krótkiej. Dziś na niewielkim placu zachowało się zaledwie kilkanaście macew wykonanych z polnych kamieni. Cmentarz - prawdopodobnie jedynie jego niewielka część - ogrodzony jest ozdobnym płotem drewnianym i utrzymywany w porządku przez władze gminne.

Drugi cmentarz założono po prawej stronie drogi do Rudna. Podczas drugiej wojny światowej na jego terenie Niemcy dokonywali egzekucji osób pochodzenia żydowskiego. Przytoczmy fragment wspomnień Józefa Juszczyńskiego, opublikowanych na stronie internetowej Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN: "Niemcy mnie złapali i sąsiada, kazali wziąć szpadle, zabrali ze sobą i zawieźli do Komarówki. (...) Przyprowadzili pięciu Żydów młodych. I tych Żydów wsadzili, ale obstawieni byli, powiązani. Po dwóch byli związani. Także oni nie mogli uciekać. Jeden naprzeciwko drugiego, nie mogli się ruszać, a ten jeden, to jakoś tam do niego był doczepiony. I tam był kierkut, żydowski cmentarz, na trasie między Komarówką a Rudnem i tam nas zawieźli. No i ten kolega mój, starszy był ode mnie, Manowiec mówi: "Coś my tu mamy jakieś zadanie ciężkie do zrobienia". Ale pojechaliśmy. Wyznaczyli nam pięć grobów i myśmy te doły mieli wykopać. Metr na dwa, półtora metra głębokości. A tych Żydziaków trzymali położonych twarzą do ziemi. To były takie chłopaki po dwadzieścia, dwadzieścia pięć, siła wieku, to już byli partyzanci właściwie. I trzymali ich tam twarzą do ziemi, tak leżeli i myśmy te doły, nas poganiali, wykopaliśmy i kazali pojedynczo koło tego dołu żeby kłaść się twarzą do ziemi. A nam kazano odejść na bok i wtenczas przyszedł jeden z tych esesmanów, i z góry tak, z tyłu, w czaszkę i nogą: do dołu, do dołu, do dołu. No i nam kazali to zasypać." Obecnie w miejscu nekropolii znajduje się stadion sportowy.

tekst: K. Bielawski & Rafał Zubkowicz
Polecamy odwiedzenie stron internetowych:

http://trobal.pulawy.pl
www.sztetl.org.pl
www.shabbat-goy.com

oraz lekturę pełnego tekstu wspomnień Józefa Juszczyńskiego,
- zawiera ona wiele informacji o Żydach z Komarówki

macewa Komarówka - cmentarz żydowski płyta nagrobna macewa
foto: Rafał Zubkowicz foto: Rafał Zubkowicz foto: Rafał Zubkowicz foto: Rafał Zubkowicz
macewa z Komarówki Podlaskie macewa z Komarówki Podlaskie macewa z Komarówki Podlaskie macewa z Komarówki Podlaskie
foto: Tomasz Kowalik foto: Tomasz Kowalik foto: Tomasz Kowalik foto: Tomasz Kowalik
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Komarówki i ich nekropoliach.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają te cmentarze z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas