Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
KÓRNIK  

Cmentarz żydowski w Kórniku założono na obrzeżach miasta, u zbiegu ul. Średzkiej i ul. Parkowej. Jego lokalizację można odnaleźć na mapie okolic Kórnika z 1934 roku. W 1941 roku nekropolia została zniszczona przez nazistów. Cenniejsze, marmurowe nagrobki wywieziono, pozostałe na rozkaz hitlerowców wykorzystano do umacniania brzegów rowów i budowy chodników. W czasach PRL na terenie cmentarza powstało arboretum Instytutu Dendrologii. W latach sześćdziesiątych rozebrano budynek, służący przed wojną jako dom przedpogrzebowy.

W 1981 roku podczas przebudowy ul. Reja wykopano kilkadziesiąt fragmentów macew, pochodzących z miejscowego cmentarza żydowskiego. Działacze Kórnickiego Towarzystwa Kulturalnego postanowili złożyć je w pasażu, którym niegdyś Żydzi przechodzili z rynku do synagogi, ze względu na swe rozmiary (1,5 x 10 metrów) potocznie zwanym "Uchem Igielnym".

. Później dołączyły do nich nagrobki odnalezione w innych punktach miasta, między innymi przy ul. Wojska Polskiego i ul. Poprzecznej. Były to większości płyty nagrobne z przełomu XIX i XX wieku, wykonane z granitu, piaskowca i marmuru, z inskrypcjami w językach hebrajskim i niemieckim. Na niektórych macewach zachowały się ślady polichromii.

Oficjalne otwarcie lapidarium odbyło się w dniu 6 maja 1984 roku, podczas Święta Kwitnącej Magnolii. Jerzy Fogel, współzałożyciel Kórnickiego Towarzystwa Kulturalnego i inicjator budowy lapidarium, w swym liście do Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej pisał: "Wnętrze udostępnia się do zwiedzania tylko w wyjątkowych przypadkach. Obiekt ten nie ma charakteru muzealnego, ani też nie aspiruje do roli pomnika martyrologii Żydów polskich (...). Główną przesłanką zorganizowania lapidarium był aspekt humanitarny". Co roku w dniu katolickiego Święta Zmarłych otwierane są drzwi do pasażu, zapalane są znicze. W ten sposób mieszkańcy Kórnika dają dowód pamięci o swoich dawnych żydowskich sąsiadach.

tekst: K. Bielawski
zdjęcie: Jacques Lahitte

Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem. Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas