Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
KOWNO   English text

Dokładna data założenia pierwszego kowieńskiego cmentarza żydowskiego nie jest znana; wiadomo, że cmentarz ów jest bardzo stary, a przypuszcza się, że gmina nabyła ten teren jeszcze średniowieczu. Początkowo był to podobno fragment podmiejskiego lasu, oddalony o kilka kilometrów od zabudowy, gdzie między drzewami ustawiano pierwsze nagrobki. Z biegiem lat miasto zbliżyło się do cmentarza i w chwili obecnej jest on ze wszystkich stron otoczony domami. Nekropolia funkcjonowała do czasów II wojny światowej, kiedy to Niemcy zniszczyli większość nagrobków, wykorzystując je do celów budowlanych.

Zachodnia część cmentarza, zdewastowana całkowicie, porośnięta trawą i pozbawiona drzew, jak również jakichkolwiek śladów pochówków, przypomina obecnie łąkę. W części wschodniej, zadrzewionej, zachowała się zaś całkiem pokaźna ilość nagrobków, choć z reguły bez macew. Ułożone są one dość regularnie, w rzędy i kwatery. Najwyraźniej nieprzepuszczalne podłoże powoduje, że niżej położona część cmentarza znajduje się pod wodą. W rozległym rozlewisku tkwią jak wyspy pojedyncze macewy, nadając cmentarzowi niepowtarzalny, zjawiskowy wygląd.

Kowno - brama cmentarza żydowskiego Kowno - cmentarz żydowski macewy w Kownie

Cmentarz położony jest w dzielnicy Dainava, przy ul. Radvilenu. Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej znajdują się w odległości około 10 minut marszu, u zbiegu ulic Vyduno i Radvilenu (autobusy 3, 10, 20, 21 i 27) oraz Taikos i J. Basanavičiausa (liczne linie autobusowe i trolejbusowe). Nekropolia otoczona jest częściowo betonowym murem, częściowo zaś - stalowym płotem z motywem Gwiazdy Dawida. Przy bramie zachodniej stoi tablica informacyjna z napisami w języku hebrajskim, jidysz i litewskim. Wszystkie bramy są jednak stale otwarte, zatem na cmentarzu panuje ruch - okoliczni mieszkańcy skracają sobie tędy drogę do domów, przychodzą na spacery, także wyprowadzają psy. Cały teren jest mocno zanieczyszczony; worki ze śmieciami są również przerzucane przez płot cmentarza.

W granicach dzisiejszego Kowna, w dzielnicy Aleksota, znajduje się również dużo młodszy (XIX wiek?) cmentarz, powstały w okresie, gdy Aleksota była osobną miejscowością, leżącą w guberni suwalskiej (granica między guberniami kowieńską a suwalską biegła nurtem Niemna).

Z powodu braku opracowań w języku polskim, tekst powyższy oparty jest na informacjach, uzyskanych w czasie rozmów z mieszkańcami Kowna - przez co może zawierać błędy lub nieścisłości.

tekst i zdjęcia: Szymon Kucharski
Zdjęcia z cmentarzy w Kownie znajdziesz też
na stronie www.bagnowka.com
Kliknij tu, by obejrzeć film z tego cmentarza

kirkut w Kownie zidu kapines Kaunas Nagrobek Eleazara Icchaka Wolka, syna Bencyjona
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim. Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas