Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
ŁAŃCUT    

W Łańcucie znajdują się dwa cmentarze żydowskie. Starszy z nich - założony w XVII w. - zlokalizowany jest na wzgórzu przy ul. Moniuszki. W wyniku zniszczeń do dziś na jego terenie zachowały się pojedyncze macewy lub ich fragmenty. Są tu również dwa ohele, odbudowane pod koniec XX w. dzięki staraniom rabina Mendla Reichberga. Większy z nich, usytuowany po prawej stronie, chroni grób zmarłego w dn. 11 ijar 1827 r. (8 maja 1827 r.) Naftalego Cwi Horowica z Ropczyc syna Menachema Mendla Rubina, jednego z najbardziej znanych cadyków Galicji, ucznia słynnego Elimelecha z Leżajska, Widzącego z Lublina, Magida ze Złoczowa, Menachema Mendla z Rymanowa. Naftali Cwi Horowic był autorem ksiąg Ohel Naftali, Zera Kodesz i Ajala Szeluhach. Jego synowie - Eliezer i Jakub - przewodniczyli wspólnotom chasydzkim w Dzikowie, Kolbuszowej i Mielcu. Naftali Cwi Horowic zmarł w Łańcucie podczas swej podróży do Lublina.

Drugi ohel wzniesiono nad grobem Eleazara syna Cwi Elimelecha Szapiro z Dynowa, zmarłego w dn. 11 elul 5625 r. (2 września 1865 r.) rabina w Rybotyczach, Strzyżowie i Łańcucie, a od 1841 r. cadyka w Łańcucie.

Cmentarz jest ogrodzony i uporządkowany. Klucze do bramy oraz oheli przechowuje p. Helena Kuźniar, zamieszkała przy ul. Jagiellońskiej 17 (tel. 17 225 21 42).

ohele w Łańcucie grób cadyka Naftalego macewa cadyka Naftalego macewa Eliezera z Łańcuta
foto: K. Bielawski foto: K. Bielawski foto: K. Bielawski foto: K. Bielawski
macewa Eliezera z Łańcuta macewa Eliezera z Łańcuta macewa Eliezera z Łańcuta macewa Eliezera z Łańcuta
foto: K. Bielawski foto: K. Bielawski foto: K. Bielawski foto: K. Bielawski
jedyna cała macewa na cmentarzu w Łańcucie pozostałości cmentarza żydowskiego w Łańcucie fragment macewy Łańcut - połamana macewa
foto: K. Bielawski foto: K. Bielawski foto: K. Bielawski foto: K. Bielawski

Drugi cmentarz żydowski w Łańcucie założono w 1860 r. przy obecnej ul. Traugutta. Jak wynika z ustaleń naszego lokalnego korespondenta, nekropolia została zniszczona przez Niemców, a dzieła dewastacji dokończyli niektórzy mieszkańcy Łańcuta, którzy płyty nagrobne wykorzystywali do różnych celów, między innymi jako tarcze szlifierskie. Po wojnie na cmentarzu znajdowało się jeszcze wiele macew. Dziś w zaroślach można odnaleźć kilka macew (m. in. nagrobek Chaima Izraela syna Jakowa Mordechaja, zm. w 1883 r.) oraz ślady obramowań zniszczonych grobów. Nad zbiorową mogiłą ofiar Zagłady umieszczono tablicę z napisem: "Miejsce masowych straceń ofiar faszyzmu w latach 1941-1944". Cmentarza otacza zniszczone ogrodzenie, brama nie jest zamknięta.

Część macew z cmentarzy żydowskich Łańcuta przechowywana jest we wnętrzu synagogi.

tekst: K. Bielawski
Bibliografia:
Andrzej Potocki, Żydzi w Podkarpackiem, Rzeszów 2004
Andrzej Dylewski, Śladami Żydów polskich, Bielsko-Biała 2002
Marcin Wodziński, Groby cadyków w Polsce, Wrocław 1998

foto: B. Burkacki foto: B. Burkacki foto: B. Burkacki foto: B. Burkacki
Synagoga w Łańcucie
Synagoga w Łańcucie Synagoga w Łańcucie Synagoga w Łańcucie Synagoga w Łańcucie
foto: Z. Nowak foto: Z. Nowak foto: Z. Nowak foto: Z. Nowak
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Łańcuta i ich nekropoliach.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają te cmentarze z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas