Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
ŁAPSZE NIŻNE

Cmentarz żydowski w Łapszach Niżnych jest oddalony około 1,3 km na wschód od centrum miejscowości, znajduje się na stromym zboczu wzgórza Krymerwiz, na działce geodezyjnej nr 415 (współrzędne 49.399680, 20.263402). Data założenia cmentarza nie jest znana - przypuszczalnie powstał w XIX wieku.

4 listopada 1964 r. Minister Gospodarki Komunalnej podpisał zarządzenie o zamknięciu cmentarza. W dołączonej dokumentacji podano, że ostatni pochówek odbył się w 1933 r., cmentarz zajmuje działkę o powierzchni 0,30 ha.

W wyniku daleko posuniętej dewastacji w obrębie cmentarza zachowały się pojedyncze destrukty nagrobków wykonanych z piaskowca, m.in. fragment steli [...] syna Pinchasa, zmarłego 27 sierpnia 1910 r. Granice cmentarza są nieczytelne, część jego powierzchni jest otoczona współczesnym ogrodzeniem z żerdzi. Podstawowe prace porządkowe na cmentarzu wykonują uczniowie miejscowej szkoły.

Brak danych o statusie własnościowym. Cmentarz nie jest wpisany do rejestru zabytków, nie posiada karty ewidencyjnej.

Tekst: Krzysztof Bielawski
Źródło:
AAN, Ministerstwo Gospodarki Komunalnej, sygn. 9/35, Decyzje o zamknięciu i przeznaczeniu ich na inny cel
w województwie krakowskim.
Śledzikowski T ., Łapsze Niżne, [w:] Województwo małopolskie. Cmentarze żydowskie. Weryfikacja zasobu wykonana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, red. M. Rymkiewicz, I. Kosyl, [kps] Warszawa 2018.

Cmentarz żydowski w Łapszach Niżnych Cmentarz żydowski w Łapszach Niżnych Cmentarz żydowski w Łapszach Niżnych Cmentarz żydowski w Łapszach Niżnych
foto: Krzysztof Przybyłowicz
Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas