Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
LIMANOWA

Cmentarz żydowski w Limanowej znajduje się pomiędzy ul. Wojska Polskiego i ul. Rejtana, na zboczu wzniesienia, na działce w kształcie wydłużonego prostokąta o przybliżonej powierzchni 0,2 ha. Data założenia cmentarza nie jest znana, prawdopodobnie powstał w XIX wieku, wraz z ukonstytuowaniem się miejscowej gminy wyznaniowej.

Podczas drugiej wojny światowej na cmentarzu Niemcy dokonywali egzekucji. Ofiary grzebano w miejscu kaźni.

Cmentarz żydowski w Limanowej
foto: Witold Bobrowski

Obiekt uległ daleko posuniętej dewastacji. W wyniku zniszczeń do dziś w jego obrębie znajduje się około 30 nagrobków w różnym stanie zachowania.W latach 70. i 90. na cmentarzu przeprowadzono prace restauracyjne, wzniesiono dwa pomniki ku czci ofiar Zagłady z napisami o treści: "Dla wiecznej pamięci ludności żydowskiej i ofiar hitlerowskich zbrodni podczas lat wojennych 1939-1945 w gminach Limanowa, Tymbark, Dobra, Słopnice, Pisarzowa, Skrzydlna. Pomnik postawiony przez Leiba Gatterera z Dobrej"; "Na wieczną pamięć dla moich kochanych: Rachel Aftergut - mamusia, Chaim Aftergut - dziadek, Rudel Aftergut - babcia, Menachem Schweid - wujek, Raizel Schweid - ciotka. Spoczywają między ofiarami z rąk morderców hitlerowskich. Pomnik postawiony przez Leiba Gatterera". Obecnie doraźne, podstawowe prace porządkowe prowadzi Urząd Miasta. Obiekt nie jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych.

Cmentarz jest ogrodzony metalowym płotem. Miejsca przechowywania kluczy nie ustalono.

tekst: K. Bielawski
Kliknij tu, by obejrzeć film video nakręcony na tym cmentarzu

Cmentarz żydowski w Limanowej Limanowa - macewa na cmentarzu żydowskim Cmentarz żydowski w Limanowej Limanowa - pomnik ofiar Zagłady cmentarz żydowski w Limanowej - grób
foto: Małgorzata Płoszaj
Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii,
wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji,
nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas