Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
MAJDAN KRÓLEWSKI    

Cmentarz żydowski w Majdanie Królewskim położony jest w lesie, około dwóch kilometrów na południowy wschód od rynku. W połowie drogi w kierunku Komorowa należy zjechać w lewo, w drogę wyłożoną płytami betonowymi, w stronę oczyszczalni ścieków. Po dojechaniu do bramy oczyszczalni należy udać się na północny zachód, na drugą stronę lasku (około pięć minut pieszo), gdzie znajduje się cmentarz. Obiekt uległ dewastacji w czasach drugiej wojny światowej oraz w okresie późniejszym. Według informacji uzyskanych od jednego z mieszkańców, część macew użyto jako materiał do budowy obór bądź stajni. Do dziś na cmentarzu zachowały się pojedyncze nagrobki oraz fragment muru.


tekst: Tomasz Zieliński

foto: Tomasz Zieliński foto: Tomasz Zieliński foto: Tomasz Zieliński foto: Tomasz Zieliński
Cmentarz żydowski w Majdanie Królewskim około 1995 r.
Cmentarz żydowski w Majdanie Królewskim Cmentarz żydowski w Majdanie Królewskim Cmentarz żydowski w Majdanie Królewskim Cmentarz żydowski w Majdanie Królewskim
foto: Janusz Kostuj foto: Janusz Kostuj foto: Janusz Kostuj foto: Janusz Kostuj
Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas