Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
MARKI

Lokalizacja cmentarza żydowskiego w Markach nie jest znana. Według różnych źródeł założono go w Pustelniku, przy obecnej ul. Pomnikowej lub ul. Sienkiewicza. Cmentarz powstał prawdopodobnie pod koniec lat 30. XX w. i zapewne dokonano na nim niewielu pochówków. Według relacji Janiny Rembeckiej, "żadnego domu przedpogrzebowego nie było i umarłych, zawiniętych w prześcieradło i koc, wynoszono prosto z domów do dorożek i następnie, przy uczestnictwie pewnej grupy płaczek, zawożono zwłoki na kirkut".

Brak bliższych informacji o historii cmentarza. Przypuszczalnie w czasie drugiej wojny światowej rozpoczęła się dewastacja obiektu, a jego teren został z czasem zabudowany. W związku z nieustaloną lokalizacją, cmentarz nie jest wpisany do gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków oraz do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego.

Tekst: K. Bielawski
Źródło:
Brodzicki Cz., Marki koło Warszawy, Marki 2002.
Brodzicki Cz., Rzymskokatolicy, ewangelicy oraz żydzi w tworzeniu społeczeństwa
Marek koło Warszawy
, Warszawa 2003.

Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe jest wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas