Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
MASZEWO (niem. Massow)

Cmentarz żydowski w Maszewie znajduje się po wschodniej stronie ul. Starogardzkiej i zajmuje działkę geodezyjną numer 320403_4.0003.580/2, w kształcie zbliżonym do prostokąta, o powierzchni 589 m kw.

Cmentarz został założony zapewne po 1812 r. Obiekt uległ stopniowej dewastacji. Na początku XXI w. teren cmentarza był zaniedbany i porośnięty dziką roślinnością. W jego obrębie znajdowały się pojedyncze nagrobki oraz relikty zburzonego muru z cegły.

W 2016 r. Goleniowskie Stowarzyszenie Eksploracji Historycznej "Biały Grosz" doprowadziło do wpisania cmentarza do rejestru zabytków .

29 sierpnia 2017 r. właścicielka działki, w związku z planowaną inwestycją, zleciła zniwelowanie cmentarza. Spychacze zrównały jego teren, odsłaniając nagrobki i niszcząc część grobów. W sprawie interweniowali Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie, który nakazał wstrzymanie prac.

Nagrobki zostały zabezpieczone przy miejscowym kościele. Na podstawie dostępnego materiału ikonograficznego udało się odczytać dane niektórych zmarłych:

•  Mina (?) Mosses, z d. Behrendt, urodzona 28.01.1840 r., zmarła 1913 r.,
•  Awraham syn Jakowa, urodzony 1 cheszwan [...], zmarły 28.09.1916 r.,
•  Helene Falkenstein,
•  Moses Behrendt, urodzony 25.12.1815 r., zmarły 18.11.1893 r.,
•  Hugo Behrendt, kupiec, zmarły 05.08.1891 roku.

tekst: K. Bielawski

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar na zniszczonym cmentarzu żydowskim w Maszewie Cmentarz żydowski w Maszewie Cmentarz żydowski w Maszewie Cmentarz żydowski w Maszewie
Fot. Marcin Kluczek - Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas