Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
MIASTECZKO ŚLĄSKIE  

Początki osadnictwa żydowskiego w Miasteczku Śląskim datuje się na XIX wiek. W drugiej połowie dziewiętnastego stulecia powstał miejscowy kahał, a w mieście żyło około stu osób wyznania mojżeszowego.

Cmentarz żydowski w Miasteczku Śląskim został założony prawdopodobnie w latach 1879 - 1880. Nekropolia zlokalizowana jest około kilometra od rynku, na niewielkim wzniesieniu przy ul. Niepodległości. Do dziś przetrwały szczątkowe fragmenty ogrodzenia z wapiennych kamieni oraz nieliczne już płyty nagrobne. W czasie prac inwentaryzacyjnych na macewach odczytano następujące nazwiska zmarłych: Olga Bielshowski, Matilda, Bloh, Lolite Blog, Elias Kreiss, Rosalia Ring, Rosalie Grossman, Frederika Pese, Rosalia Lewkow, Jenny Grintbaum, Benjamin Behuesch, Nina Pinczower, Cacilie Seidemann, Johanna Issak. Nie zachowała się przycmentarna synagoga. Jak mówi p. Alfons Piegza w wypowiedzi udzielonej red. Krzysztofowi Szendzielorzowi z Dziennika Zachodniego: "Pamiętam, że ten budynek stał jeszcze po wojnie. Jak chodziliśmy do ciotki w odwiedziny, która mieszkała przy ulicy Niepodległości, mijaliśmy bożnicę. Sam cmentarz był ogrodzony nawet murem. Bożnica zniknęła w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku".

Teren cmentarza jest zdewastowany. Pożądane byłoby podjęcie prac na rzecz zachowania tej nekropolii. W przeciwnym razie z krajobrazu Miasteczka zniknie kolejny materialny ślad po lokalnej społeczności żydowskiej.

tekst (na podstawie opracowania Dariusza Walerjańskiego): K. Bielawski
zdjęcia: Damian Piegza
Wiele informacji o Miasteczku Śląskim znajdziesz na witrynie Góra Jerzego
Polecamy też lekturę reportażu "W Miasteczku Śląskim jest cmentarz żydowski, którym nikt się nie interesuje"

Miasteczko Śląskie - cmentarz żydowski zniszczony grób macewa nagrobek
nagrobek na cmentarzu żydowskim nagrobek na cmentarzu żydowskim
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Miasteczka Śląskiego i ich nekropolii.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają ten cmentarz z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe jest wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas