Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
MIERUNISZKI (niem. Merunen, Mierunsken)

Cmentarz żydowski w Mieruniszkach jest oddalony około 190 m na południowy wschód od drogi krajowej nr 652, według niepotwierdzonych danych znajduje się w obrębie działki geodezyjnej nr 176 lub 180, w otoczeniu pól uprawnych. Brak informacji o jego historii. Obiekt uległ daleko posuniętej destrukcji. Teren jest porośnięty gęstą roślinnością, utrudniającą dostęp. Przypuszczalnie w jego obrębie zachowały się śladowe destrukty nagrobków. Brak ogrodzenia i jakiejkolwiek formy upamiętnienia.

Brak danych o statusie własnościowym. Obiekt nie posiada Karty Cmentarza, nie jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa podlaskiego.

Tekst: Krzysztof Bielawski
Źródło: Górska I., Mieruniszki, [w:] Województwo podlaskie. Cmentarze żydowskie. Weryfikacja zasobu wykonana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, red. M. Rymkiewicz, I. Kosyl, [kps] Warszawa 2018.

Plan Mieruniszek z 1931 r. z zaznaczeniem cmentarza żydowskiego. Źródło: Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego 1919 - 1939
Plan Mieruniszek z 1931 r. z zaznaczeniem cmentarza żydowskiego.
Źródło: Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego 1919 - 1939
Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas