Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
MILÓWKA    

Cmentarz żydowski w Milówce powstał około 1891 roku. Został zlokalizowany w północnej części wsi przy drodze do Kamesznicy, na stoku z lewej strony mostu na Sole. Ma kształt prostokąta, a jego powierzchnia wynosi około 0,5 hektara. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1892 r. i należy do Sary Brechner. Większość macew wykonana jest z lastriko, ale znajdują się tu także nagrobki z granitu, wapienia i piaskowca. Na tablicach inskrypcyjnych widnieją napisy w języku hebrajskim, niemieckim, jidisz oraz polskim. Pochówki odbywały się tu do 1939 r. Podczas wojny teren nekropolii przecinały okopy, a większość macew uległa zniszczeniu w czasie działań wojennych.

Przez niemal pięćdziesiąt lat od zakończenia wojny cmentarz ów niszczał. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych z inicjatywy i częściowo z funduszy pana Saltona (syna Bernarda Salomona), dawnego mieszkańca Milówki, któremu udało się wyemigrować do Stanów Zjednoczonych, rozpoczęto prace porządkowe na terenie nekropolii. Obecnie cmentarz otoczony jest otynkowanym murem z cegły, posiada metalową bramę (z symbolami gwiazdy Dawida i menory), a macewy zostały poustawiane. Zachowało się około stu całych i mniej więcej dwadzieścia rozbitych nagrobków. Niestety nie wszystkie z nich stoją na swym pierwotnym miejscu. W centralnej części nekropolii ustawiono granitowy pomnik z napisem: "Pamięci Żydów Milówki, Rajczy, Kamesznicy, Bł. P. Bernarda Salomona, Obywatela Milówki Syn"

Klucze do bramy cmentarza udostępniają pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury przy ul. Dworcowej 1.

W 2012 r. staraniem Sołectwa Milówka została wydana ulotka o cmentarzu. Można ją pobrać klikając tutaj.


tekst: Małgorzata Frąckowiak

Cmentarz żydowski w Milówce Milówka - macewy Macewy w Milówce
foto: Jacques Lahitte foto: Jacques Lahitte foto: Jacques Lahitte foto: Jacques Lahitte
Milówka - cmentarz żydowski Milówka - macewa Macewa w Milówce
foto: Magda Płoszaj foto: Magda Płoszaj foto: Magda Płoszaj foto: Magda Płoszaj
kirkut w Milówce Milówka - kirkut Milówka - macewa
foto: Magda Płoszaj foto: Magda Płoszaj foto: Magda Płoszaj foto: Magda Płoszaj
Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas