Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
MSZCZONÓW

Cmentarz żydowski w Mszczonowie znajduje się ok. 700 m na północ od Nowego Rynku, przy ul. Poniatowskiego i trasie E67.

Cmentarz powstał w 1763 r. na placu o wymiarach "70 na 70 łokci" . W 1927 r. zajmował działkę o wymiarach 103 x 111 x 128 x 133 m. Wejście znajdowało się od strony ul. Poniatowskiego, w południowo-wschodnim narożniku. Przy bramie stał dom przedpogrzebowy o wymiarach podstawy 17 x 5 m.

Cmentarz uległ daleko posuniętej dewastacji. Został zamknięty do celów grzebalnych na podstawie uchwały Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej z 15 września 1964 r. W latach 80. istniało na nim nielegalne boisko. Z jego powierzchni wydzielono działkę geodezyjną nr 40/4, która została częściowo zabudowana. Do dziś w obrębie cmentarza przetrwało jedynie około 100 nagrobków, z których najstarsze datowane są na lata 1772, 1778, 1784, 1788 i 1791.

Na początku XXI w. cmentarz (z wyłączeniem działki 40/4) został wtórnie ogrodzony i uporządkowany. Odbudowano ohel nad grobami cadyka Jakowa Dawida syna Izraela Icchaka z Warki (zm. 10 listopada 1877 r.) oraz Aharona ha-Kohena syna Mosze - nadarzyńskiego dajana, zięcia cadyka Menachema Mendla z Warki (zm. 25 sierpnia 1873 r.). Prace wykonano na zlecenie Renaty Singer, rabina Josepha Singera, rodziny Boim oraz Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Właścicielem działki jest FODŻ. Klucze do bramy przechowują mieszkańcy posesji przy ul. Księcia Poniatowskiego 26. Spis ponad 70 zachowanych nagrobków jest dostępny na stronie Fundacji Dokumentacji Cmentarzy Żydowskich: https://cemetery.jewish.org.pl/list/c_15/ile_0 .

tekst & zdjęcia: K. Bielawski
Kliknij tu, by obejrzeć film nakręcony na cmentarzu w 2002 r.

Mszczonów - ohel macewa w ohelu we Mszczonowie Mszczonów - cmentarz żydowski
Mszczonów - cmentarz żydowski macewa kamień nagrobny Mszczonów - cmentarz żydowski
Mszczonów - cmentarz żydowski Mszczonów - cmentarz żydowski Mszczonów - cmentarz żydowski
Mszczonów - cmentarz żydowski Mszczonów - cmentarz żydowski Mszczonów - cmentarz żydowski Mszczonów - cmentarz żydowski
Mszczonów - cmentarz żydowski zwieńczenie macewy z symbolem ptaków
Cmentarz żydowski we Mszczonowie w obiektywie Zbigniewa Nowaka
Cmentarz żydowski we Mszczonowie w obiektywie Zbigniewa Nowaka Cmentarz żydowski we Mszczonowie w obiektywie Zbigniewa Nowaka Cmentarz żydowski we Mszczonowie w obiektywie Zbigniewa Nowaka Cmentarz żydowski we Mszczonowie w obiektywie Zbigniewa Nowaka
Groby cadyków mszczonowskich można odnaleźć także na cmentarzu żydowskim w Warszawie przy ul. Okopowej. W kwaterze 47 znajduje się ohel, w którym spoczywają: zmarły w 1917 roku Menachem Mendel ze Mszczonowa, syn założyciela mszczonowskiej dynastii chasydzkiej oraz Józef ze Mszczonowa, syn Menachema Mendla, wnuk Jakuba Dawida. Razem z nimi pochowano Jakuba Dawida z Żyrardowa, syna Menachema Mendla.
Ohel cadyków mszczonowskich na cmentarzu w Warszawie
Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii,
wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji,
nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas