Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
NOWE MIASTO

Cmentarz żydowski w Nowym Mieście znajduje się około 900 m na północny wschód od centrum wsi, pomiędzy drogą do wsi Zagwizdy i Zalewem Nowomiejskim. Cmentarz zajmuje działkę geodezyjną o numerze 142008 2.0023.271 w kształcie trapezu, o powierzchni 1806 m kw.

Dokładna data powstania cmentarza nie jest znana. Wiadomo, że już na początku XIX w. Żydzi z Nowego Miasta podejmowali starania o założenie własnego miejsca pochówku. Znajdujący się na cmentarzu nagrobek z 1848 r. pozwala datować utworzenie cmentarza na I połowę XIX wieku.

Mapa okolic Nowego Miasta z 1937 r.
Mapa okolic Nowego Miasta z 1937 r.
Przy drodze do folwarku Zagwizdy zaznaczono lokalizację cmentarza żydowskiego (źródło: www.mapywig.org)

Brak bliższych informacji o historii cmentarza, jego wyglądzie przed wojną oraz dewastacji w czasie wojny i w latach późniejszych.

Obiekt uległ daleko posuniętemu zniszczeniu. W jego obrębie można znaleźć pojedyncze nagrobki wykonane z polnych kamieni granitowych, m.in. Jehudy syna Cwi, zm. 7 nisan 5608 r. (10 kwietnia 1848 r.), Meira syna Szmuela. Teren cmentarza porastają drzewa i krzewy.

W 2020 r. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego wykonała ogrodzenie cmentarza. 11 listopada 2020 r. cmentarz porządkowali harcerze z 426 Drużyny Harcerskiej "Wagabundy" z Nowego Miasta. Akcja została zainicjowana przez Fundację Dziedzictwa Kulturowego w ramach Koalicji Opiekunów Cmentarzy Żydowskich w Polsce i dofinansowania przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie.

tekst: K. Bielawski

Nowe Miasto nad Soną - brama i ogrodzenie cmentarza żydowskiego Nowe Miasto nad Soną - granitowy nagrobek na cmentarzu żydowskim Nowe Miasto nad Soną - granitowy nagrobek na cmentarzu żydowskim Nowe Miasto nad Soną - granitowy nagrobek na cmentarzu żydowskim
foto: Trobal foto: Krzysztof Bielawski foto: Krzysztof Bielawski foto: Krzysztof Bielawski
Nowe Miasto - teren cmentarza żydowskiego Nowe Miasto - macewa Macewa macewa
foto: Sylwia Podkowska foto: Sylwia Podkowska foto: Sylwia Podkowska foto: Sylwia Podkowska
Nowe Miasto - macewa na  cmentarzu żydowskim Nowe Miasto - macewa Nowe Miasto nad Soną - granitowy nagrobek na cmentarzu żydowskim Nowe Miasto nad Soną - granitowy nagrobek na cmentarzu żydowskim
foto: Robert Chudzyński foto: Robert Chudzyński foto: Robert Chudzyński foto: Robert Chudzyński
Nowe Miasto - kirkut Nowe Miasto - żydowski nagrobek kirkut w Nowym Mieście Nowe Miasto nad Soną - granitowy nagrobek na cmentarzu żydowskim
foto: Robert Chudzyński foto: Robert Chudzyński foto: Robert Chudzyński foto: Robert Chudzyński
Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas