Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
NOWY DWÓR

Cmentarz żydowski w Nowym Dworze jest oddalony około 850 na północny wschód od centrum miejscowości, znajduje się po północnej stronie drogi prowadzącej w kierunku granicy polsko-białoruskiej, w otoczeniu pól uprawnych, na działce nr 331 na planie prostokąta, o powierzchni 0,43 ha.

Cmentarz został założony w 1561 r. Prawdopodobnie podczas drugiej wojny światowej rozpoczął się proces dewastacji obiektu. Według niezweryfikowanych danych, w 1957 r. władze wydały decyzję o zamknięciu cmentarza. W wyniku zniszczeń z naziemnej części cmentarza pozostał jedynie kamienno-betonowy fragment ogrodzenia lub bramy. Granice są prawdopodobnie czytelne poprzez wyniesienie terenu. Cmentarz jest porośnięty trawą, z nielicznymi krzewami i drzewami. Brak ogrodzenia i jakichkolwiek form upamiętnienia.

Właścicielem cmentarza jest Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Obiekt jest wpisany do gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków, nie posiada wpisu w rejestrze zabytków nieruchomych województwa podlaskiego.

Tekst: Krzysztof Bielawski
Źródło:
Kułak A., Ryżewski G., Nowy Dwór, [w:] Województwo podlaskie. Cmentarze żydowskie. Weryfikacja zasobu wykonana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, red. M. Rymkiewicz, I. Kosyl, [kps] Warszawa 2018.
Cybulko Z., Karta cmentarza nr 13909, [bmw] 1989.
Wiśniewski T., Bóżnice Białostocczyzny. Żydzi w Europie wschodniej do roku 1939, Białystok 1992.

Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas