Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
OLECKO (niem. Marggrabowa, Treuburg)

Cmentarz żydowski w Olecku znajduje się w północnej części miasta, u zbiegu ul. Armii Krajowej (dawnej Goldaper Strasse) i ul. Ludowej. Brak bliższych informacji o jego historii, cmentarz prawdopodobnie powstał po 1840 roku.

Cmentarz żydowski w Olecku na planie miasta z lat 30. XX w.
Cmentarz na planie miasta z lat 30. XX w. (źródło: Krech K., Treuburg. Ein Grenzkreis in Ostpreussen, Leer 1990.)

Po 1945 r. cmentarz był otoczony murem, znajdował się w stanie zaniedbania. Na początku lat 70. władze Olecka zleciły jego zniwelowanie. Rozebrano mur i usunięto ostatnie nagrobki. Wszelkie naziemne ślady cmentarza uległy zatarciu. Jego miejsce zajął skwer i częściowo ul. Ludowa.

W wyniku destrukcji granice cmentarza są nieczytelne. Brak jakiejkolwiek formy upamiętnienia. Właścicielem terenu jest Urząd Miasta Olecko.

Tekst: Krzysztof Bielawski
Źródło:
Kozłowska E., Krótkie historie. Społeczność żydowska w Marggrabowej - Treuburgu [online] https://iolecko.com/krotkie-historie-spolecznosc-zydowska-w-marggrabowej-treuburgu/ [dostęp: 15.01.2020].
Krasińska E., Olecko, [w:] Województwo warmińsko-mazurskie. Cmentarze żydowskie. Weryfikacja zasobu wykonana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, red. M. Rymkiewicz, I. Kosyl, [kps] Warszawa 2018, brak paginacji.

Skwer na zniszczonym cmentarzu żydowskim w Olecku
foto: Michael Leiserowitz - www.jewsineastprussia.org

Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.

Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas