Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
OSIECZNA (Storchnest)

Cmentarz żydowski w Osiecznej został założony w XVIII wieku, pomiędzy dzisiejszymi ulicami: Słoneczną, Gostyńską, Jeziorną i Podgórną. Podczas drugiej wojny światowej nekropolia została zdewastowana przez nazistów. Po wyzwoleniu dzieła zniszczenia dopełniły ówczesne władze miejskie, przeznaczając teren dawnego cmentarza pod budownictwo mieszkaniowe. Arkadiusz Jakubowski w swoim artykule opublikowanym na łamach "Dziennika Polska - Głosu Wielkopolskiego" tak opisuje powojenne losy tej nekropolii: "Planowano urządzić tam park, potem wytyczono jednak działki budowlane i dziś w miejscu dawnego żydowskiego cmentarza stoją domy. Przez dziesięciolecia wspomnienie o nim powoli umierało. Ale, jak się okazuje, pamięci o zmarłych nie da się zabić do końca. W 1997 roku na placu 600-lecia, nazwanym tak na pamiątkę rocznicy powstania Osiecznej, miejscowy regionalista Norbert Dudziak wykopał 26 fragmentów macew. (.....) Towarzystwo Ziemi Osieckiej i samorządowcy uradzili, że należy stworzyć dla nich godne miejsce, gdzie mogłyby być eksponowane. Burmistrz sypnął groszem na materiały budowlane i tak powstało lapidarium przy Podgórnej. Wybudował je Marian Sobkowiak z Ziemnic, a pomagał mu przy tym Norbert Dudziak".

Lapidarium wzniesiono w 2005 roku. Do ceglanego muru przytwierdzono fragmenty nagrobków. Większość odnalezionych macew posiada inskrypcje w języku hebrajskim. Na niektórych widoczne są także napisy niemieckojęzyczne, a w zwieńczeniach pojawiają się charakterystyczne motywy zdobnicze: błogosławiące ręce czy lwy. Na murze umieszczono też płytę z napisami w językach polskim i hebrajskim o treści: "Tablice nagrobne mieszkańców Osiecznej wyznania mojżeszowego z cmentarza zniszczonego przez władze okupacyjne w czasie II wojny światowej".

tekst: Julia Marczak & K. Bielawski
zdjęcia: Julia Marczak

Osieczna - cmentarz żydowski Osieczna - cmentarz żydowski Osieczna - cmentarz żydowski
Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii,
wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji,
nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim. Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas