Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas

PIĄTEK

Cmentarz żydowski w Piątku jest położony około 700 m na południowy zachód od centrum miejscowości, między ul. Pokrzywną i rzeką Moszczanką, na działce na planie prostokąta, o powierzchni około 0,90 ha.

Niewykluczone, że cmentarz powstał w trzeciej dekadzie XIX w., kiedy powołano do życia dozór bóżniczy w Piątku. W etacie kasy bożnicznej miasta Piątku na lata 1850-1852 przewidziano dochody z pokładnego (12,5 rubla) oraz wydatki na opłacanie grabarza (9 rubli).

Obiekt uległ daleko posuniętej dewastacji. Jego teren jest nieogrodzony i porośnięty niepielęgnowaną roślinnością, brak danych o zachowanych nagrobkach. Cmentarz nie jest oznakowany, nie został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych.

Tekst: Krzysztof Bielawski
Źródło: AGAD, Centralne Władze Wyznaniowe Królestwa Polskiego, sygn. 190/1716, Akta tyczące się gminy żydowskiej w Piątku w województwie mazowieckim.

Piątek - teren cmentarza żydowskiego
foto: Sławomir Topolewski
Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas