Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
PUCK (niem. PUTZIG)

Cmentarz żydowski w Pucku jest oddalony około 300 m na wschód od Starego Rynku, sąsiaduje z posesją przy ul. Lipowej 12. Pierwotnie cmentarz znajdował się poza terenem zabudowanym.

Cmentarz założono w 1819 roku. W 1936 r. był ogrodzony murem, który gmina planowała zreperować. Działka na planie prostokąta była podzielona szpalerem klonów na dwie symetryczne części.

Obiekt uległ daleko posuniętej dewastacji, jego naziemne elementy zostały całkowicie zniszczone. Teren jest porośnięty trawą i samosiejkami, otoczony ogrodzeniem z siatki. Granice są nieczytelne. W obrębie cmentarza ustawiono ozdobne głazy. Brak współczesnych form upamiętnienia. Obiekt nie jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa pomorskiego.

Tekst: Krzysztof Bielawski
Źródło: M. Wołos, Cmentarze żydowskie w województwie pomorskim w latach 1920-1939, [w:] Gminy Wyznaniowe Żydowskie w województwie pomorskim w okresie międzywojennym (1920- 1939), red. J. Sziling, Toruń 1995.
Zdjęcie: Aleksander Gucwa - www.sekowa.info

Puck - cmentarz żydowski
Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas