Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
ROPCZYCE

Cmentarz żydowski w Ropczycach powstał prawdopodobnie w XVIII w., wraz z rozwojem miejscowej gminy żydowskiej. Cmentarz założono na południowym skraju miasta, przy obecnej ul. Polnej. W ostatnim czasie tuż obok przeprowadzono drogę krajową nr 94. Cmentarz zajmuje działkę o nieregularnym kształcie, o powierzchni 6413 m kw.

Według oficjalnych źródeł, cmentarz został zniszczony przez Niemców w okresie drugiej wojny światowej. Niewykluczone, że - podobnie jak w wielu innych miastach - dewastacja trwała także po wojnie.

W 1988 r. na cmentarzu wzniesiono niewielki, stylizowany na macewę pomnik z napisem: "Cmentarz żydowski w Ropczycach. Zniszczony przez hitlerowców w czasie drugiej wojny światowej. W miejscu tym zostali zamordowani obywatele polscy narodowości żydowskiej".

W latach 90-tych, dzięki staraniom rabina Mendla Reichberga z Nowego Jorku, cmentarz ogrodzono i odbudowano ohel. W jego wnętrzu znajduje się 5 betonowych nagrobków tumbowych. Na jednym z nich ustawiono współczesną macewę, upamiętniającą zmarłego w dn. 21 kwietnia 1845 r. (14 nisan 5605 r.) Aszera Jeszaję Rubina syna Eliezera Lipmana, zięcia Naftalego Cwi Horowica, od 1827 r. cadyka w Ropczycach, autora księgi Or Isza. Na ścianie znajdują się 2 tablice. Jedna z nich poświęcona jest rabinowi Mendlowi Reichbergowi - fundatorowi ohelu; druga - ufundowana przez rebecyn Frydę Halberstam - upamiętnia jej brata Meira Rubina, syna Arie Lejbusza Rubina z Cieszanowa i Tomaszowa Lubelskiego, zmarłego podczas II wojny światowej na Syberii.

W wyniku zniszczeń, na cmentarzu zachowały się nieliczne fragmenty macew. Część z nich zabezpieczono w budynku ohelu.

Klucz do bramy cmentarza i ohelu udostępniają mieszkańcy posesji przy ul. Monte Cassino 32.

tekst: Krzysztof Bielawski
Kliknij tu, by obejrzeć film video nakręcony na tym cmentarzu

Ropczyce - cmentarz żydowski Ropczyce - cmentarz żydowski Ropczyce - cmentarz żydowski Ropczyce - cmentarz żydowski
foto: Błażej Burkacki foto: Błażej Burkacki foto: AT foto: AT
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Ropczyc i ich cmentarzu.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają ten cmentarz z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas