Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
SKOROGOSZCZ (Schurgast)

Cmentarz żydowski w Skorogoszczy jest zlokalizowany po prawej stronie polnej drogi wiodącej w kierunku Niwy. Data jego założenia nie jest znana. Do dziś na terenie nekropolii zachowały się jedynie pojedyncze ułomki nagrobków, stanowiące w większości ich dolne partie, z fragmentami inskrypcji w języku hebrajskim. Dariusz Zięba - znawca dziejów Skorogoszczy - tak mówi o historii tej nekropolii: "Cmentarz ten, podobnie jak choleryczny założony był poza granicami ówczesnego miasteczka, planowany był na wzór parku lub ogrodu, w którym pomniki nagrobne splatały się z bujną zielenią. (....) We wzgórek na terenie cmentarza żydowskiego (.....) w czasie drugiej wojny światowej Niemcy wbudowali bunkier bierny dla kilkunastu żołnierzy Wehrmachtu. Po wojnie wydobywano w tym miejscu piasek. Kamienie nagrobne z cmentarza żydowskiego po latach odnajdywano na pobliskich polach uprawnych".

Podczas prac na cmentarzu żydowskim w Brzegu odnaleziono macewę z piaskowca z inskrypcją o treści: "Serl, córka Simona Epsteina ze Skorogoszczy, zmarła 18 szewat 572 roku (1 lutego 1812 roku). Niech jej dusza będzie zawiązana w woreczku żywych".


zdjęcia: Małgorzata Płoszaj
Kliknij tu, by obejrzeć film video nakręcony na tym cmentarzu
Szkic z lokalizacją cmentarza znajdziesz tutaj:

Polecamy lekturę książki autorstwa Dariusza Zięby Skorogoszcz - zarys dziejów
\Skorogoszcz - teren cmentarza żydowskiego Skorogoszcz - macewa Skorogoszcz - nagrobek na cmentarzu żydowskim Skorogoszcz - kirkut
fragment macewy zeSkorogoszcz kirkut w Skorogoszczy Skorogoszcz Skorogoszcz - zniszczona macewa
Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.

Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.

strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas