Kliknij, aby dodaæ stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieæ księga gości napisz do nas
S£OMNIKI

Cmentarz ¿ydowski w S³omnikach jest oddalony oko³o 900 m na po³udniowy wschód od rynku, znajduje siê po wschodniej stronie ul. Nieca³ej, na tzw. Nied¼wiedzkich ³±kach i zajmuje dzia³kê nr 1209 na planie zbli¿onym do prostok±ta o powierzchni 0,4081 ha.

Cmentarz powsta³ w 1898 r. Podczas drugiej wojny ¶wiatowej pochowano na nim miêdzy innymi nieznan± liczbê osób zamordowanych przez Niemców podczas eksterminacji ¯ydów ze S³omnik i okolicznych miejscowo¶ci w dniach 28 sierpnia - 2 wrze¶nia 1942 r. W tym czasie rozpocz±³ siê proces dewastacji cmentarza.

Prawpodobnie ostatni pogrzeb odby³ siê w czerwcu 1945 r., kiedy pochowano Pinkosa Scyzoryka i Ester Knabler, zamordowanych w S³omnikach przez nieznanych sprawców.

4 listopada 1964 r. Minister Gospodarki Komunalnej podpisa³ zarz±dzenie o zamkniêciu cmentarza. Prawdopodobnie w latach 60. na zbiorowym grobie ofiar Zag³ady ustawiono pomnik. W latach 1998-1999 Fundacja Rodziny Nissenbaumów, Zwi±zek ¯ydów S³omniczan w Izraelu i Urz±d Miasta uporz±dkowa³y i ogrodzi³y cmentarz, ustawiono równie¿ pomniki ku czci ofiar Zag³ady. W 2020 r. z inicjatywy Marii Górowskiej cmentarz porz±dkowali miejscowi wolontariusze.

W wyniku zniszczeñ w obrêbie cmentarza nie zachowa³y siê przedwojenne nagrobki. Przy wej¶ciu znajduj± siê ustawione w 1998 r. cztery stele z czarnego granitu z wyrytymi nazwiskami s³omnickich ¯ydów. We wschodniej czê¶ci cmentarza znajduje siê okolony ¿elaznym p³otem blok skalny z piaskowca, z granitow± tablic± z napisem: "Pamiêci ¯ydów wymordowanych przez hitlerowców w sierpniu 1942 r. TNCBH". Teren jest ogrodzony metalowym p³otem.

W³a¶cicielem cmentarza jest Gmina Wyznaniowa ¯ydowska w Krakowie. Obiekt jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków, nie posiada wpisu w wojewódzkiej ewidencji zabytków oraz w rejestrze zabytków nieruchomych województwa ma³opolskiego.

W 2014 r. pragn±cy zachowaæ anonimowo¶æ mieszkaniec S³omnik przekaza³ do Muzeum Historii ¯ydów Polskich POLIN informacjê o fragmentach macew tkwi±cych w bruku na miejscowym rynku. Muzeum zainteresowa³o spraw± Urz±d Miasta w S³omnikach, Gminê Wyznaniow± ¯ydowsk± w Krakowie oraz Fundacjê From the Depths. Dziêki zaanga¿owaniu Jonny'ego Danielsa i Leny Klaudel z Fundacji From the Depths, przy wsparciu Urzêdu Miasta, nagrobki wydobyto i zabezpieczono w Muzeum Ziemi S³omnickiej.

Tekst: Krzysztof Bielawski
¬ród³o:
AAN, Ministerstwo Gospodarki Komunalnej, sygn. 9/35, Decyzje o zamkniêciu
i przeznaczeniu ich na inny cel w województwie krakowskim.
AAN, Urz±d do Spraw Wyznañ, sygn. 132/293, Obiekty judaizmu woj. krakowskiego.
AIPN, Archiwa S±dów Grodzkich, t. 9, Kwestionariusz: S³omniki, 12 XI 1945 r.
A¯IH, Centralny Komitet ¯ydów w Polsce, sygn. 303/XVI/150, Kraków WK¯. Akta organizacyjne.
Kwiek J., Nie chcemy ¯ydów u siebie Przejawy wrogo¶ci wobec ¯ydów w latach 1944-1947, Warszawa 2021.
Libionka D., Powiat miechowski, [w:] Dalej jest noc. Losy ¯ydów w wybranych powiatach okupowanej Polski, t. 2,
red. B. Engelking, J. Grabowski, Warszawa 2018.
M³ynarczyk G., S³omniki, [w:] Województwo ma³opolskie. Cmentarze ¿ydowskie. Weryfikacja zasobu wykonana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa,
red. M. Rymkiewicz, I. Kosyl, [kps] Warszawa 2018.
Kliknij tu, by obejrzeæ film nakrêcony na tym cmentarzu

S³omniki - cmentarz ¿ydowski kirkut w S³omnikach S³omniki - macewy pomnik ofiar Holocaustu
foto: Ma³gorzata P³oszaj
Wydobywanie macew z Rynku w S³omnikach Fragment macewy na Rynku w S³omnikach Fragment macewy na Rynku w S³omnikach Fragment macewy na Rynku w S³omnikach
foto: Lena Klaudel - Fundacja From the Depths
Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wygl±dzie przed wojn± i po jej zakoñczeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajduj±cych siê poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecjê.
Teksty i zdjêcia s± chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materia³ów mo¿liwe wy³±cznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieæ księga gości napisz do nas