Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
SULĘCIN

Cmentarz żydowski w Sulęcinie powstał na początku dziewiętnastego wieku. Nekropolia usytuowana jest we wschodniej części miasta, na północ od ul. Poznańskiej, w pobliżu siedziby firmy Moltech. Przez wiele lat opuszczony cmentarz niszczał. Przytoczmy tu fragment listu, jaki w latach dziewięćdziesiąt jeden z mieszkańców Sulęcina przesłał do Ambasady Izraela: "cmentarz jest bardzo zaniedbany, jeśli nikt nie zainteresuje się jego losem - zniknie". W 2003 roku dzięki inicjatywie lokalnych władz, teren nekropolii został uporządkowany. Wykarczowano zarośla, ustawiono zachowane płyty nagrobne.

Do czasów obecnych przetrwało tylko kilka nagrobków oraz brama i fragmenty muru. Warto zwrócić uwagę na pojawiające się w zwieńczeniach macew płaskorzeźby, przedstawiające symbol opatrzności bożej. Jest to znak obcy judaizmowi, jednak występujący dość często na żydowskich cmentarzach w rejonach, w których Żydzi żyli wśród wyznawców protestantyzmu.

Najstarszy zidentyfikowany nagrobek upamiętnia osobę zmarłą w dniu 17 września 1818 roku. Wyryta na nim hebrajska inskrypcja głosi: "Tu pochowany drogi i wzniosły, szanowny pan Zelig syn pana Chaima błogosławionej pamięci. Odszedł w środę, w dniu 16 miesiąca Elu 578 roku według skróconej rachuby. Wspomnienie męża kroczącego w prawości. Trwał na drodze dobra, nie czynił zła bliźniemu swemu. Dziecko swoje wychowywał według wiary Izraela tak, że imię jego i pamięć pozostaną na zawsze. Niech dusza jego będzie związana w woreczku żywych".

tekst: K. Bielawski
zdjęcia: Tomasz Nowak
Więcej zdjęć tego Autora znajdziesz tutaj:

brama cmentarza żydowskiego w Sulęcinie kirkut w Sulęcinie Sulęcin - cmentarz żydowski Sulęcin - nagrobki na cmentarzu żydowskim
Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem. Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas