Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
TARNOWSKIE GÓRY

Cmentarz żydowski w w Tarnowskich Górach powstał w 1822 r i znajduje się przy ulicy Gliwickiej 66. Zachowało się na nim około dwustu nagrobków, niektóre w bardzo dobrym stanie. Po 1945 roku nekropolia została częściowo wykorzystana jako cmentarz ewangelicki. W 1894 r. wzniesiono dom pogrzebowy (obecnie częściowo walący się) z pomieszczeniami do rytualnego przygotowywania zwłok do pogrzebu i mieszkaniem stróża. Dziś nieuszkodzona część domu pogrzebowego zamieszkana jest przez rodzinę.

Cmentarz otoczony jest ceglanym murem, w wielu miejscach uszkodzonym. Ponadto na terenie nekropolii znajduje się piękna grupa starodrzewia i bluszczy, które nadają temu miejscu wyjątkowy charakter i wyraz. Cmentarz żydowski w Tarnowskich Górach został włączony do programu rewitalizacji na lata 2007-2013, w ramach którego planowane jest: znalezienie lokalu zastępczego dla rodziny zamieszkującej dom pogrzebowy i odnowienie budynku, przywrócenie porządku na cmentarzu, remont ogrodzenia.

Żeby dostać się na cmentarz najlepiej jest spytać się mieszkańców domu pogrzebowego o pozwolenie, trzeba bowiem przekroczyć ich podwórko bronione przez sforę psów.

tekst & zdjęcia: Marcin Wiśniewski
Kliknij tu, by obejrzeć film video, nakręcony na terenie tej nekropolii
Więcej informacji o społeczność żydowskiej w Tarnowskich Górach
można znaleźć na stronie Tarnowskie Góry i okolice
Polecamy też lekturę opracowania "Żydzi w Tarnowskich Górach"

Cmentarz żydowski w Tarnowskich Górach - foto: Małgorzata Płoszaj
macewa na cmentarzu żydowskim w Tarnowskich Górach macewy cmentarz żydowski w Tarnowskich Górach Tarnowskie Góry - zniszczony nagrobek Tarnowskie Góry - kirkut
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas