Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
TOSZEK
 

Cmentarz żydowski w Toszku mieści się przy ul. Wielowiejskiej. Teren otoczony jest kamiennym murem. Na cmentarzu pochowani są Żydzi z Toszka i okolicznych miejscowości. Zachowało się 8 stojących macew. Kilkanaście może znajdować się pod bluszczem, którym cały cmentarz jest porośnięty. Na zachowanych nagrobkach widnieje symbolika przedstawiająca ręce błogosławiące i złamane drzewo.

W maju 2006 r. z inicjatywy nauczyciela historii z Wielowsi Grzegorza Kamińskiego cmentarz został uporządkowany. Warto dodać, że Grzegorz Kamiński od 2003 roku opiekuje się społecznie wraz z uczniami szkoły podstawowej cmentarzem żydowskim w Wielowsi. W pracach na cmentarzu brali udział uczniowie gimnazjum w Toszku, dyrektor gimnazjum Mariusz Podbrożny, Grzegorz Kamiński, Henryk Pocześniok i Paweł Zdrzałek. W sukurs przyszedł burmistrz miasta Jacek Zarzycki, dzięki któremu w czasie prac porządkowych przed kirkutem została podstawiona przyczepa z ZBGK w Toszku, na którą załadowane zostały śmieci z cmentarza. Wszystkie prace na cmentarzu zostały wykonane społecznie.

Dziś w Toszku nie mieszka już żadna osoba pochodzenia żydowskiego, dlatego nekropolia ta jest miejscem, gdzie o historii toszeckich Żydów mówią nam zachowane kamienne macewy. Inicjatywa ta ma ocalić od zapomnienia stary kirkut, na którym pochowani są toszeccy Żydzi, tworzący dawniej wraz z mieszkającymi tu Polakami i Niemcami historię miasta Toszek. O istnieniu starego toszeckiego cmentarza przypomina również wydana w 2006 roku pocztówka "Toszeckie cmentarze i miejsca pamięci" .


tekst: Grzegorz Kamiński
zdjęcia: Ewa Rytek
zdjęcia wykonano w styczniu 2006 r.
Kliknij tu, by obejrzeć film nakręcony na tym cmentarzU

Toszek - macewa macewa Toszek - cmentarz żydowski macewa
Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas