Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
UNIEJÓW

Cmentarz żydowski w Uniejowie jest oddalony około 700 m na północny wschód od Rynku, znajduje się po zachodniej stronie ul. Dąbskiej, w pobliżu cmentarza rzymsko-katolickiego, na terenie płaskim, zajmuje działki geodezyjne nr 32 i 33/12.

Cmentarz został założony w 1842 r. W 1864 r. zajmował działkę o powierzchnię 5819 łokci kwadratowych. Był czynnie użytkowany do lat drugiej wojny światowej. W tym czasie rozpoczęła się dewastacja obiektu.

21 listopada 1966 r. Minister Gospodarki Komunalnej w następstwie uchwały Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Uniejowie z 11 października 1965 r. podpisał zarządzenie o zamknięciu cmentarza.

Przypuszczalnie w latach 90. z inicjatywy Muzeum w Koninie na cmentarzu ustawiono głaz z metalową tabliczką z gwiazdą Dawida oraz napisem: "Cmentarz żydowski. Teren prawnie chroniony. Uszanuj miejsce spoczynku zmarłych".  

Obiekt uległ daleko posuniętej destrukcji. Brak ogrodzenia, granice cmentarza są nieczytelne. Teren jest porośnięty niepielęgnowaną roślinnością. W obrębie cmentarza znajdują się pojedyncze destrukty stel z piaskowca.

Właścicielem cmentarza jest Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu. Obiekt nie jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa łódzkiego.

tekst: K. Bielawski
zdjęcia: Aleksander Batorowski

Uniejów - cmentarz żydowski Uniejów - cmentarz żydowski
Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas