Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
WOLBÓRZ

Cmentarz gminy żydowskiej w Wolborzu został założony według niepotwierdzonych źródeł w 1862 r. Nekropolia zajmuje działkę nr 101011_4.0010.1283 o powierzchni 4232 m kw., położoną w lesie około 2 km na południowy wschód od centrum miejscowości, około 100 m na północ od drogi do Karolinowa. Lokalizację cmentarza zaznaczono na wydanej w 1937 r. mapie Wojskowego Instytutu Geograficznego.

Jak podają autorzy strony "Oblicza Ziemi Piotrkowskiej", podczas II wojny światowej Niemcy zdewastowali cmentarz. Jednym z ostatnich pochowanych był zmarły w 1942 lub 1943 r. Chaim syn Becalela Dembiński - rabin służący początkowo Wolborzu, a następnie w Tuszynie. Proces niszczenia nekropolii trwał także po wojnie. Ostatnie macewy zniknęły z jego terenu prawdopodobnie w latach 80. i 90. XX wieku. Do dziś na cmentarzu zachowały się relikty ogrodzenia oraz pojedyncze fragmenty zniszczonych nagrobków, bez inskrypcji.


tekst: K. Bielawski
zdjęcia: Przemysław J. Łaski

Przedbórz - cmentarz żydowski, kirkut
Wolbórz - cmentarz żydowski, kirkut
Wolbórz - cmentarz żydowski, kirkut
Wolbórz - cmentarz żydowski, kirkut
Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe jest wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas