Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
ZIELONA GÓRA (Grünberg in Schlesien)

Cmentarz żydowski w Zielonej Górze został założony w 1814 roku i zlokalizowany jest u zbiegu ulic Chmielnej i Wrocławskiej. Jak podaje Andrzej Kirmiel w swym opracowaniu opublikowanym na stronie www.sztetl.org.pl , nekropolia przetrwała okres drugiej wojny światowej w relatywnie dobrym stanie i została zdewastowana na polecenie lokalnych władz dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku. Usunięto wtedy niemal wszystkie nagrobki. Wzniesiony w stylu klasycystycznym dom przedpogrzebowy był wykorzystywany jako obora, a później jako warsztat samochodowy.

Do dziś zachowały się resztki ceglanego muru cmentarnego oraz uprzednio wzmiankowany, częściowo zniszczony dom przedpogrzebowy. W jego wnętrzu zabezpieczono nieliczne nagrobki, odnalezione w ostatnich latach na terenie nekropolii. Obecnie cmentarzem opiekują się Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego oraz Lubuska Fundacja Judaica.

tekst: K. Bielawski
zdjęcia: Joanna Majorczyk
Polecamy odwiedzenie strony internetowej Lubuskiej Fundacji "Judaica"

Zielona Góra - cmentarz żydowski Zielona Góra - cmentarz żydowski Zielona Góra - cmentarz żydowski Zielona Góra - cmentarz żydowski
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Zielonej Góry i ich cmentarzu.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają tą nekropolię z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe jest wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas