Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
ŻMIGRÓD

Cmentarz żydowski w Żmigrodzie znajduje się w południowej części miasta, pomiędzy ulicami Polną i Willową. Cmentarz został założony w 1822 roku.

W 1942 r. Zrzeszenie Żydów w Niemczech (stowarzyszenie prawa cywilnego, do którego przynależność pozostałych w Niemczech Żydów była przymusowa) sprzedało cmentarz miastu za kwotę 460 RM. Transakcja została wymuszona przez nazistowskie władze w ramach akcji sprzedaży mienia dawnych gmin żydowskich w Niemczech.

Cmentarz żydowski w Żmigrodzie na planie miasta z 1931 roku
Cmentarz żydowski w Żmigrodzie na planie miasta z 1931 roku

26 lutego 1962 r. Minister Gospodarki Komunalnej - procedując uchwałę Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Żmigrodzie z 10.09.1957 r. - podpisał zarządzenie o zamknięciu cmentarza. W dołączonej dokumentacji podano, że cmentarz znajduje się przy ul. Willowej, zajmuje działki nr 542/9 i 542/10 o powierzchni 0,23 ha.

Teren zajęła zabudowa jednorodzinna. Wszelkie naziemne ślady cmentarza uległy zatarciu. Brak jakiejkolwiek formy upamiętnienia. Cmentarz jest wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków, nie posiada wpisu w rejestrze zabytków nieruchomych województwa dolnośląskiego.

Tekst: Krzysztof Bielawski
Źródło:
AAN, Ministerstwo Gospodarki Komunalnej, sygn. 9/57, Decyzje o zamknięciu i przeznaczeniu ich na inny cel
w województwie wrocławskim.
Brilling B., Die juedischen Gemeinden Mittelschlesiens. Entstehung und Geschichte, Stuttgart 1972.
Grajewski G., Żmigród, [w:] Województwo dolnośląskie. Cmentarze żydowskie. Weryfikacja zasobu wykonana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, red. M. Rymkiewicz, I. Kosyl, [kps] Warszawa 2018.
Połomski F., Zawłaszczenie i sprzedaż cmentarzy żydowskich w latach II wojny światowej na Śląsku. Ze studiów nad prawem własności w III Rzeszy, [w:] Studia nad faszyzmem i zbrodniami hitlerowskimi, t. XI,
red. K. Jonca, Wrocław 1987.

Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas